FacebookYoutubeInstagramSoundcloudSpotify

Szamanka polskiej sceny muzycznej

Artystka nietuzinkowa, wszechstronnie uzdolniona, która do tej pory dała się poznać jako wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów, aktorka oraz fotograf.

Jest jedną z niewielu polskich wokalistek, która może pochwalić się 4-oktawową skalą głosu.

Dzięki niesamowitemu talentowi zdobyła ogromne uznanie w branży muzycznej, a miliony Polaków pokochały ją za twórczość, charyzmę i niepowtarzalny styl.

Właścicielka wielu wyróżnień i nagród muzycznych, w tym: 6 Fryderyków, 2 Wiktorów, Różę Gali oraz Bursztynowego Słowika.

Wokalistka ma na koncie 14 studyjnych albumów, 300 piosenek, 40 teledysków, ponad 100 okładek gazet oraz kilka tysięcy zagranych koncertów.

Dzieciństwo

2 sierpnia 1972 roku

W Rzeszowie urodziła się Justyna Steczkowska, jako czwarte z dziewięciorga dzieci Danuty i Stanisława Steczkowskich.

W 1990 roku ukończyła liceum z wyróżnieniem, a w nagrodę zagrała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rzeszowskiej koncert d-moll Henryka Wieniawskiego.

Czerwiec ’94

Przełomowym momentem w jej karierze był udział w pierwszej edycji programu „Szansa na sukces”, w finale którego brawurowo wykonała utwór zespołu Maanam pt. „Boskie Buenos”.

Lipiec ’94

Nagrodą za zwycięstwo „Szansy na sukces” był udział w Koncercie Debiutów w Opolu. Utwór „Moja intymność” przyniósł jej zwycięstwo – opolskie Grand Prix – nagrodę imienia Anny Jantar. To wówczas padły pamiętne do dziś słowa – Ireny Santor o „nie zgubienie tej perły”.

Kwiecień ’95

Oba te sukcesy przyczyniły się do wyboru jej osoby na reprezentanta Polski podczas 40-go Konkursu Eurowizji, odbywającego się w Dublinie w 1995 roku. Piosenka konkursowa pod tytułem „Sama.

Szansa po szansie

Rok 1995

Występ na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamm w Szwecji z piosenką „Moja intymność” zakończył się zdobyciem Grand Prix, a na Festiwalu w Sopocie – z dwiema nowymi piosenkami „Dziewczyna Szamana” i „Wrogu mój” – nagrodą dziennikarzy.

W tym samym roku Justyna nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, pod okiem którego rozpoczęła pracę nad swoim debiutanckim albumem.

18 marca 1995

Ukazała się debiutancka płyta pod tytułem DZIEWCZYNA SZAMANA.

Album zyskał miano platynowej płyty.

Nagrody

Kwiecień 1997 roku

Gala Fryderyków potwierdziła tylko oczywisty fakt, że rok 1996 należał do Justyny.

Artystka ustanowiła absolutny rekord zdobywając pięć statuetek Fryderyk’96 w następujących kategoriach: wokalistka roku, album roku, piosenka roku, fonograficzny debiut roku oraz teledysk roku („Oko za oko”).

Nagroda Wiktor’96 w kategorii najlepszej piosenkarki i artystki estrady.

27 października 1997

Premiera drugiej płyty zatytułowanej NAGA, której producentem, podobnie jak pierwszej, był Grzegorz Ciechowski. Album osiągnął status platynowej płyty.

1997

Wygrana w konkursie Decouverte Est 97 organizowany przez Radio France International (RFI), w którym udział wzięło 142 artystów z 15 krajów.

Na koniec świata

Lipiec 1998

Justyna zagrała główna rolę kobiecą u boku Aleksandra Domagarowa, w filmie Magdaleny Łazarkiewicz pt. „Na koniec świata” oraz wspólnie z Antkiem Łazarkiewiczem nagrała soundtrack.

7 sierpnia 1998

Premiera soundtracka NA KONIEC ŚWIATA.

Listopad ’99

Wspólna trasa koncertowa z Tomaszem Stańko „Pożegnanie jesieni”.

19 lutego 2000

Premiera platynowej płyty DZIEŃ I NOC.

Teatr

27 października 2001

Justyna zagrała główną rolę na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, w trans-operze „Sen nocy letniej” (według Szekspira) z muzyką Leszka Możdżera.

10 listopada 2001

Premiera płyty MÓW DO MNIE JESZCZE w duecie z Pawłem Delągiem.

Znalazły się na niej wiersze poetów: Cypriana Kamila Norwida, Williama Szekspira, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i innych.

19 października 2002

Premiera płyty ALKIMJA.

Za ten album Justyna otrzymała (kolejnego w swojej karierze) Fryderyka w kategorii Album roku Etno/folk.

4 grudnia 2004

Na rynku pojawiła się płyta pt. FEMME FATALE na której Justyna składa hołd wielkim divom XX wieku, śpiewając na nowo przeboje Anny German (Tańczące Eurydyki), Ewy Demarczyk (Karuzela z Madonnami), Edith Piaf (Tłum), czy Milvy (La Cumparsita).

Róża w Montreux

27 listopada 2004

W Kieleckim Centrum Kultury odbyło się widowisko teatralno-muzyczne, rejestrowane przez TVP2, podczas którego Justyna zaprezentowała utwory ze swojej płyty pod tytułem „Femme Fatale”. Spektakl ten znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych koncertów telewizyjnych w Europie otrzymując „Różę” na festiwalu w Montreux.

Woodstock

29 lipca 2006

Artystka zaprezentowała się na XII PRZYSTANKU WOODSTOCK.

Jej występ do końca owiany był tajemnicą, a jej dane personalne skrywane były pod znajomo brzmiącą nazwą – Gravitations. Występ wzbudził ogrom entuzjastycznych komentarzy i obił się szerokim echem w branży muzycznej.

1 czerwca 2007

premiera płyty Justyny pt. DAJ MI CHWILĘ. Album zyskał status platynowej płyty.

16 maja 2008

Na rynku ukazał się dziewiąty album Artystki pt. PUCHOWE KOŁYSANKI.

Puchową zawartością było 10 kołysanek dla dzieci skomponowanych i zaśpiewanych przez Justynę. Płyta szybko uzyskała status złotej, a część dochodów ze sprzedaży tego albumu została przeznaczona na Fundację TVN „Nie jesteś sam”.

Wiktory

31 maja 2008

Justyna ponownie została uhonorowana nagrodą Wiktora przyznawaną przez Polską Akademię Telewizyjną, dla wybitnych osobowości małego ekranu, ludzi których pokochali nie tylko dziennikarze, ale także widzowie za ich umiejętności, talent i profesjonalizm .

20 marca 2009

Pierwszą dziesiątkę w dyskografii Justyny zamtka album „To mój czas”.

Za produkcję krążka odpowiadał węgierski kompozytor i producent Viktor Rakonczai- laureat wielu prestiżowych nagród w tym: European Golden Artist Award, Artisjus Composer Of The Yea, czy VIVA Comet.

Czerwiec 2009

Justyna stała się pierwszą artystką w historii polskiej estrady, która zagrała koncert promujący nową płytę transmitowany na żywo przez Internet. Show odbyło się w Toruniu.

Sierpień 2009

W tym samym roku do rąk Justyny powędrował zaszczytny Diamentowy Mikrofon- nagroda Zarządu Polskiego Radia dla wybitnych twórców radiowych.

Grudzień 2009

Justyna zawsze z wielkim zaangażowaniem wspierała przeróżne akcje charytatywne. Jedną z nich była piosenka „Hungry Love”, wykonana w duecie z Pawłem Małaszyńskim w ramach projektu „Muzyka z Serca” Oliviera Janiaka.

Kim tu jestem

Maj 2010

Stworzony przez Macieja Michalskiego teledysk to piosenki „Kim tu jestem” przyniósł wiele, być może nawet więcej, niż ktokolwiek wówczas przypuszczał… Zgłoszony po kilku miesiącach od premiery do konkursu OGAE Video Contest („teledyskowa Eurowizja”) bez trudu wygrał, zostawiając w tyle m.in. Davida Guettę.

W Rzeszowie

24 czerwca 2010

Na scenie zlokalizowanej na rynku w Rzeszowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – koncert Justyny i Mimofonów z okazji 15 – lecia pracy artystycznej. To właśnie na nim premierowo można było usłyszeć projekt „15” i zobaczyć show przygotowane na koncert Woodstock 2010!

W Kostrzynie nad Odrą

30 lipca 2010

Justyna po raz kolejny została zaproszona na Przystanek Woodstock i kolejny raz przystankowa scena okazała się dla Justyny łaskawa. Udany występ zaowocował wieloma pochlebnymi recenzjami. Wśród nich znalazła się ta nad wyraz wyjątkowa, płynąca z ust samego lidera zespołu Papa Roach. Artysta pochwalił Justynę za unikatową kreację sceniczną. Nigel Kennedy stwierdził z kolei po prostu, że koncert Artystki był… „zajebisty”! :)

Jose Carreras

30 lipca 2010

Justyna niemal prosto z Woodstockowej sceny weszła na deski toruńskiej sceny i wystąpiła u boku światowej sławy tenora – Jose Carrerasa.

2010

Po krótkim wyjeździe do Egiptu, gdzie powstawało część zdjęć do teledysków z XV, Justyna została zaproszona do udziału w dwóch muzycznych projektach: „Ale Szopka” Agnieszki Szczepaniak i „Mezalianse” QM Music. W nagraniach drugiego towarzyszył jej Maciej Maleńczuk.

21 luty 2011

Wydawnictwo „Mezalianse” było swoistym hołdem złożonym Kabaretowi „Starszych Panów”.

15 czerwca 2011

Awangardowa, wielowymiarowa wizja Agnieszki Szczepaniak początkowo przyjęła jedynie formę koncertów. Wkrótce projekt doczekał się wydania na płycie.

Charytatywnie

Luty 2012

Justyna została ambasadorką Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci – to jedyny taki stacjonarny ośrodek w Polsce. Opiekuje się nie tylko chorymi dziećmi, ale także ich rodzinami, zapewniając im psychiczne i materialne wsparcie.

Nowa płyta

Marzec 2012

Ujawniony został tytuł jubileuszowej składanki. Nazwa, pozornie zwyczajna, acz naszpikowana symboliką, brzmiała po prostu… „XV”.

2 kwietnia 2012

Dwupłytowe, w niczym nieprzypominające klasycznego „best of”, wydawnictwo trafiło na półki sklepowe.

4 maja 2012

„XV” zebrała fantastyczne recenzje krytyków i fanów. Promocja albumu rozpoczęła się w wyjątkowy sposób. Pierwsze wykonanie na żywo miało miejsce w.. Rydze! Łotysze, którzy wypełnili po brzegi tamtejszą Operę Narodową, mieli okazję zobaczyć Justynę w trzech odsłonach podczas jednego koncertu. Kolejne koncerty miały miejsce w całej Polsce, zaczynając od Warszawy.

2 sierpnia 2012

Justyna wystąpiła jako gość specjalny z Polską Filharmonią Kameralną Sopot podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, upamiętniającego w 2012 roku kompozycje Wojciecha Kilara. Niezwykle przyjemną konsekwencją owego wieczoru było późniejsze zaproszenie artystki do udziału w orkiestrowym koncercie z muzyką wybitnego polskiego kompozytora, który odbył się w Toronto.

Listopad 2012

Album „XV” został nagrodzony „Różą” Gali w kategorii album roku.

WOŚP

Styczeń 2013

Justyna rozpoczęła przyłączając się po raz kolejny do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. By wesprzeć coroczną inicjatywę Jurka Owsiaka.

The Voice of Poland

Luty 2013

Podczas oficjalnej konferencji prasowej, potwierdzony został udział Justyny w drugiej edycji programu „The Voice of Poland”! Ku uciesze wielu fanów, artystka już niebawem miała zasiąść w słynnym obrotowym krześle u boku Marka Piekarczyka, Patrycji Markowskiej oraz Tomsona i Barona z zespołu Afromental.

Teatr

Marzec 2013

Paradoksalnie wciąż istniejące wolne chwile, Justyna poświęciła przygotowaniom do premiery spektaklu „Śpiewnik Pana W.”. Muzyczne widowisko ponownie umieściło Justynę w repertuarze kabaretu Starszych Panów. Widzowie mogli podziwiać je w warszawski Teatrze Syrena.

20 maja 2013

Premiera „Puchowych Kołysanek 2”. Wypełnione kojącymi dźwiękami wydawnictwo wzbogacono o czytaną przez samą Justynę, uroczą bajkę… o Rudolfie- jedynym i wyjątkowym!

Październik 2013

Justyna otrzymała honorowe wyróżnienie Bursztynowej Róży za działalność charytatywną.

Listopad 2013

Ostatnie miesiące 2013 roku upłynęły Justynie na graniu koncertów i spektaklu „Śpiewnik Pana W.”

Grudzień 2013

Wielka akcja Justyny, APART-u i GALI. Magazyn „Gala”, marka APART i Justyna Steczkowska wspierają dom pomocy dzieciom chorym i porzuconym „Ufność” w Częstochowie.

Voice of Poland 4

Styczeń 2014

Justyna wzięła udział w czwartej edycji programu „The Voice Of Poland”.

Terra

Kwiecień 2014

Dokładnie 2 lata po premierze album „XV” Justyna powróciła z nową piosenką pod tytułem „TERRA”, która zwiastuje nowy album Artystki.

Placido Domingo

27 kwietnia 2014

Justyna wystąpiła gościnnie w poznańskim koncercie Placido Domingo. Koncert zorganizowano z okazji kanonizacja papieża Jana Pawła II. Artystka wraz z Domingo wykonała w duecie utwór Abba Ojcze, do słów poznaniaka, ojca Jana Góra.

Polsat Sopot Festiwal 2014

23 sierpnia 2014

Na scenie Opery Leśnej w Sopocie odbył się wyjątkowy recital Justyny z okazji 20-lecia pracy artystycznej, w ramach Polsat Sopot Festiwal 2014.

Wrzesień 2014

Justyna wzięła udział w 5 edycji programu „The Voice of Poland”.

1 października 2014

Obył się pierwszy z 9 koncertów w ramach trasy koncertowej „Magia trwa”, podsumowującej 20-lecie pracy artystycznej Justyny.

25 listopada 2014

Premiera płyty „ANIMA”.